Yurtlar Üniversiteler Harita Haberler Temsilci Ol Ücretsiz İlan Ver
YURTLAR EVİMİZ

ÖSYM’den Elektronik Sınavlarda ’Yüz Tanıma’ Dönemi

ÖSYM’den Elektronik Sınavlarda ’Yüz Tanıma’ Dönemi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi’nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesinin kurulduğunu belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi’nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesinin kurulduğunu belirterek, ’Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyor.’ dedi. Esenboğa’da yeni açılan elektronik sınav merkezinin kapasitesini 5 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ve bu sınav merkezinin altyapı bakımından dünyada bir örnek teşkil edeceğini söyledi.

Ömer Demir, cevap anahtarının direkt soruların altında yer almasına ilişkin çalışmaların ise devam ettiğini belirterek, 200-300 bin dolayında adayın katıldığı sınavlarda bu yöntemi uygulayacaklarını söyledi. Cevap anahtarının soruların altında yer alabilmesi için bütün soru kitapçığının tek tek taranması gerektiğini kaydeden Demir, bunun da sınav sonuç açıklama takvimini geciktirebileceğini kaydetti.Takvimde gecikme yaşanmaması için tarama kapasitesinin arttırılması gerektiğinin ifade etti ve onun için farklı cihazları denendiğini söyledi.

Sınavları zorluk dereceleri bakımından birbirlerine denk hale getirmek için uygulanacak yöntem çerçevesinde, bazı sınavlarda soruların bir kısmının değerlendirme dışı tutulacağını ve adayların, hangi soruların ’deneme soruları’ olduğunu bilmeyeceğini anlatan Demir, ’Kitlenin ne kadarı bunu yapmış, ne kadarına zor gelmiş, soruların ne kadarı kitleyi ayrıştırma fonksiyonu yapmış, bunu görmüş olacağız. Bu yönüyle soruları biriktirebiliriz. Makul sayıda soru elimizde olursa soruların açıklanmaması nedeniyle ortaya çıkan durumu telafi edebilecek bir mekanizmaya kavuşmuş olmayı amaçlıyoruz. Deneme soruları açıklanamayacak, onlar başka sınavlarda iki sınavı eşleştirmek için kullanılacak.’ diye konuştu.Ömer Demir, ’deneme soruları’ uygulamasının şimdilik sadece seviye tespiti yapılan Akademik Lisansüstü Giriş Sınavı (ALES), Yabancı Dil Sınavı (YDS), İş Sağlığı ve İş Güvenliği Sınavı gibi sınavlarda yapılacağını kaydetti

Yurtlar Evimiz
HABERLER