Senin URL adreslerin kaybolmasın!
Yurtlar Üniversiteler Harita Haberler Temsilci Ol Ücretsiz İlan Ver
YURTLAR EVİMİZ

Özel Meslek Liseleri İçin Yeni Teşvik Alanları Belirlendi

Özel Meslek Liseleri İçin Yeni Teşvik Alanları Belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim-öğretim desteği sağlanacak yeni özel meslek lisesi alanları tespit edildi.

MEB tarafından eğitim-öğretim desteği sağlanacak yeni özel meslek lisesi alanları: raylı sistemler,metalurji, seramik ve cam, inşaat,kuyumculuk,gemi yapımı,uçak yapımı,tasarım ve bilişim teknolojileri olarak tespit edildi. MEB’in sisteme eklediği 9 yeni alan ile birlikte toplamda teşvik verilen alan sayısı 26 ya yükseldi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, organize sanayi bölgelerinde (OSB) ve sanayi bölgelerinin dışında kalan özel mesleki ve teknik okullarında okuyan öğrencilere sunulan teşvikler hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

2012-2013 öğretim yılından beri OSB içinde hizmete sunulan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere verilen desteğin 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren OSB dışında açılacak özel mesleki ve teknik eğitim okullarına da verilmeye başlandığını hatırlatan Şamlıoğlu, geçen 4 yılda toplam 148 bin 989 lira eğitim ve öğretim desteği ödemesi yapıldığını söyledi.

Çalışma sektörle birlikte yürütüldü

OSB içinde ve dışında açılan meslek liselerinde 23 bin 100 öğrencinin öğrenim gördüğünü söyleyen Şamlıoğlu, "Verilen bu maddi desteğin ve mevcut olumlu gidişatın yanı sıra ’Daha fazla neler yapabiliriz?’ üzerine de çalışıyoruz" dedi.

Bu çalışma sonucunda raylı sistemler, metalurji, seramik ve cam, inşaat, kuyumculuk tasarım, gemi yapımı, uçak bakım ve bilişim teknolojileri gibi alanları da teşvik kapsamına almayı hedeflediklerini anlatan Şamlıoğlu, "Yatırımcıların ve sektörün talebi doğrultusunda belirlenen bu alanların, özel mesleki ve teknik eğitim okullarımızı daha da güçlendirmesi ve nitelikli iş gücüne katma değer sağlaması ortak temennimiz" diye konuştu.

Yurtlar Evimiz
HABERLER