Senin URL adreslerin kaybolmasın !
Yurtlar Üniversiteler Harita Haberler Temsilci Ol Ücretsiz İlan Ver
YURTLAR EVİMİZ

ODTÜ’lü Öğrencilerden Ev Arayan Öğrencilere “Emlakçısız” Çözüm

ODTÜ’lü Öğrencilerden Ev Arayan Öğrencilere “Emlakçısız” Çözüm

Eve çıkarken emlakçıların aldığı komisyon ücretinden şikayetçi olan bir kaç ODTÜ’lü öğrenci tüm öğrencilerin yararlanabileceği bir ev devretme ağı oluşturdu.

ODTÜ’lü Öğrencilerden Ev Arayan Öğrencilere “Emlakçısız” ÇözümEve çıkarken emlakçıların aldığı komisyon ücretinden şikayetçi olan bir kaç ODTÜlü öğrenci tüm öğrencilerin yararlanabileceği bir ev devretme ağı oluşturdu. Zaman içerisinde öğrenci gruplarının desteğiyle proje daha geniş kitlelere ulaştı. YerimeGel.com adresinden ulaşabileceğiniz websitesinde şu anda 30’dan fazla şehire yayılmış ev ilanları bulunmaktadır.

Öğrencilik hayatının olmazsa olmazı öğrenci evine çıkmak bazen ciddi maddi külfetleri beraberinde getirebiliyor. Tabi ki bu külfetlerden birisi de emlakçılara ödenen komisyon bedeli. İnternetin yayılmasıyla birlikte neredeyse bütün ev ilanlarını internette bulabiliyorsunuz. Burada emlakçının işi bir bakıma kiralık eve ait fotoğrafları internete yüklemek oluyor.

ODTÜ’den bir grup gencin ev ararken aklına gelen bir fikir Yerime Gel projesinin temel sistemini oluşturdu. Bu sistemin ana fikri, evinden ayrılacak olan öğrencilerin evin emlakçılara düşmeden yani sahibinden direk diğer öğrencilere devredilmesiydi. Websitesi aracılığıyla evinden ayrılacak olan öğrenciler, ayrılacakları evin bilgilerini (konumunu, kira bedelini, kişisel yorumlarını vb.) ilan verir gibi paylaşıyor, ev arayan öğrenciler ise yine websitesi üzerinden hızlı bir şekilde bu ev ilanlarına ulaşabiliyor. Bu sayede, hem evi devralacak öğrenciler için emlakçılara verilen komisyon bedeli ortadan kalmış oluyor, hem de ev sahibinin evini boşa düşmeden yeniden kiralamasına vesile oluyor.

Projeyi oluşturan kişilerin bir diğer dikkat çektiği konu ise ev hakkındaki bilgilerin samimiliği. Emlakçılar aracılığıyla kiralanacak ev hakkında bilgileri genellikle ev sahibi ve emlakçılardan almak durumunda kalıyoruz. Bu bilgilerin son dönemde evde yaşamamış bu kişiler tarafından sağlanması, bilgilerin yanlış veya eksik olmasına sebep olabiliyor. Fakat Yerime Gel sistemi ile daha önce kiralanacak olan evde oturmuş öğrencilerden ev hakkında çok daha samimi ve anlamlı bilgiler elde edilebiliyor.

Yerime Gel projesinin bir diğer amacı ise öğrenciler arası sosyalleşmeyi ve dayanışmayı arttırmak. Hiç bir şekilde para alışverişinin dönmediği websitesinde, ilan veren öğrenciler, ilandan faydalanacak öğrencilerden küçük hediyeler talep edebiliyor. Bu hediyeler ise tamamen kişiler arası kaynaşmayı artırmayı hedefler düzeyde. Hediyelerden bir kaçını, kahve ısmarlamak, kitap almak, baklava götürmek vb. şeklinde sıralayabiliriz.

Yerime Gel projesinin hedefi, tüm öğrencilere ulaşarak, öğrencilerin hayatından emlakçılarını talep ettiği komisyon ücretini çıkarmak. Projenin geliştiricileri tüm öğrencilerden bu projeye destek olmalarını rica ediyor.


İletişim Bağlantıları

https://www.yerimegel.com
https://www.facebook.com/YerimeGel/
https://twitter.com/yerimegel

Yurtlar Evimiz
HABERLER